Ponad sześćdziesięciu przedsiębiorców z terenu gminy Wieleń wzięło udział w spotkaniu noworocznym, którego pomysłodawczynią była burmistrz Elżbieta Rybarczyk.
To pierwsze od lat, tego typu spotkanie z przedsiębiorcami. Samorządowcom wieleńskim zależy na nawiązaniu stałej współpracy i organizacji cyklicznych spotkań z przedstawicielami lokalnego biznesu. Wszystko po to, aby stworzyć platformę do dyskusji o wypracowaniu lokalnych systemów wspierania przedsiębiorczości.
- Ważnym czynnikiem pobudzającym rozwój gminy jest dobrze funkcjonująca przedsiębiorczość - mówiła burmistrz Elżbieta Rybarczyk, która w swoim wystąpieniu przedstawiła aktualną kondycje finansową i gospodarczą gminy. Nie jest tajemnicą, że samorząd przez najbliższe lata musi spłacać ogromne zadłużenie (aktualnie wynosi ono 34,38 mln zł - przyp. red.), z drugiej strony trzeba dostrzegać pozytywne trendy, które dzieją się w lokalnym biznesie, jak choćby fakt zwiększającej się liczby zarejestrowanych przedsiębiorstw, która w ostatnich latach wzrosła o 17,34 proc. Obecnie na terenie gminy działają 742 podmioty gospodarcze. To ma swoje przełożenie na dochody gminy należne z tytułu podatku PIT oraz zwiększające się zatrudnienie, a co za tym idzie na poprawę sytuacji bezrobotnych. Nie można jednak zapominać o stopie bezrobocia, które w mieście i gminie wciąż znacznie odbiega od średniej regionu i kraju. W tym obszarze jest jeszcze sporo do zrobienia.
Przyjęta na ostatniej sesji nowa „Strategia Rozwoju Społeczno - Gospodarczego Miasta i Gminy na lata 2015 – 2024” mówi sporo o działaniach ukierunkowanych na podnoszenie konkurencyjności gospodarki, aktywizacji osób bezrobotnych i zagrożonych wykluczeniem społecznym i zwiększaniu atrakcyjności inwestycyjnej gminy. Wszystko po to, aby w dłuższej perspektywie zahamować niekorzystne tendencje, które obecnie negatywnie wpływają, choćby na poziom życia.
- Pragniemy, aby nasza gmina była atrakcyjna do zamieszkania i pracy, ale także przyjazna dla inwestorów - mówiła do przedsiębiorców pani burmistrz. Co w tym względzie jest robione? W części prawobrzeżnej Wielenia wyznaczono tereny pod potencjalne inwestycje, które stopniowo będą uzbrajane w media techniczne. Gmina posiada działki mieszkaniowe, mieszkaniowo - usługowe oraz pod handel, produkcję i magazyny. Za dobrą lokalizacją terenu pod inwestycje przemawia fakt bliskiej odległości do stacji kolejowej oraz drogi krajowej nr 22. Planowany jest również na lata 2017-2018 remont drogi 123, łączącej gminę Wieleń z drogą krajową.
Gmina rozważa przystąpienie do „Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej”, licząc na korzyści z ewentualnej współpracy gospodarczej i pomocy ekspertów zewnętrznych w dotarciu do inwestorów. W ich poszukiwaniu już pomagają gminie specjaliści z Centrum Obsługi Inwestora. Nie ulega też wątpliwości, że podstawowym narzędziem budowy i promocji inwestycji jest strona internetowa samorządu. Już w najbliższym czasie planuje się modernizację portalu internetowego gminy. W nim ma znaleźć się aktualna baza i oferta przedsiębiorców. Podobnym narzędziem do promocji biznesu jest biuletyn samorządowy, który dociera do wszystkich gospodarstw domowych na terenie gminy.
Z końcem roku firma ASTANET zakończyła realizację inwestycji związanej z budową sieci światłowodowej umożliwiającej świadczenie usług telewizji, telefonii i internetu. Na terenie gminy już podłączono w sumie 822 gospodarstwa, choć prowadzone są rozmowy na temat dalszej rozbudowy sieci.
- Chcemy przy pomocy przedsiębiorców odważnie i ambitnie, uczynić wszystko co w naszej mocy, by Gmina Wieleń była przede wszystkim gminą o podejściu rozwojowym, zarządzaną strategicznie, która pomimo problemów finansowych, kreuje jedynie słuszną wizję zrównoważonego rozwoju. Musimy też skorzystać z pomocy, jaką mamy szansę otrzymać w ramach nowego rozdania Funduszy Europejskich na lata 2014 - 2020 - mówiła Elżbieta Rybarczyk.
Głos zabrał również starosta powiatu Tadeusz Teterus, który złożył życzenia noworoczne. Mówił też o planach powiatu w najbliższych latach. Priorytetowymi kierunkami działań będą dla powiatu inwestycje w rozwój szpitali w Czarnkowie i Trzciance oraz szkół ponadgimnazjalnych. Staroście zależy, aby wykształcić przyszłych fachowców, którzy zasilą lokalny rynek pracy.
Spotkanie noworoczne, które odbyło się w murach Ośrodka Kultury „Strzelnica” było okazją do podziękowania przedsiębiorcom za wsparcie, jakie okazali w minionym roku samorządowi i wieleńskiej kulturze, placówkom oświatowym, radom osiedlowym, wsiom sołeckim, grupom odnowy wsi, parafiom, klubom i stowarzyszeniom sportowym, twórcom ludowym, klubom seniorów, czy grupom młodzieżowym. Muzycznym prezentem dla przedsiębiorców był występ świąteczny zespołu „Ciała pedagogiczne”. Przypomnijmy, że w najbliższym tygodniu burmistrz Elżbieta Rybarczyk zaplanowała kolejne spotkania noworoczne: we wtorek ze sportowcami, w środę z przedstawicielami organizacji pozarządowych i liderami społecznymi.
Marcin Kryger